ČO SÚ STEROIDY?


Steroidy sa pohybovali vždy v šedej zóne, na pomedzí medzi zázračným prostriedkom na rast svalov a zavrhovanou formou podpory výkonnosti aj v posteli. Steroidy sa začali už v 20. storočí užívať na silu a cvičenie, pričom najmä kulturistika ich neslávne preslávila cez anaboliká. Prvým známym anabolickým steroidom bol testosterón.


V súčasnej dobe pozerá na mnohé steroidy zákon ako na nelegálne látky, veľmi známe sú v športe a to ako doping. Okrem toho existujú steroidy na chudnutie, na pribratie, na objem svalov alebo tiež zvýšenie potencie.


Práve posledná oblasť ma zaujíma najviac. Možno to veľa mužov ani nevie, no napríklad aj testosterón je steroid. Veľa mužov preto považuje práve kúpu steroidov za možnosť, ako zvýšiť svoju mužnosť a testosterón v tele. Nič však nie je viac vzdialené realite.


Steroidy: čo to je, aký majú význam a aké sú ich účinky


Pod názvom steroidy sa myslia látky, ktoré sú biologicky aktívnymi zlúčeninami nachádzajúcimi sa aj prirodzene v ľudskom tele. V 30. rokoch minulého storočia sa však začalo so syntetickou výrobou steroidov, najmä syntetickým testosterónom.Z chemického hľadiska sú steroidy špeciálne polycyklické lipidy s regulačnou funkciou


Pre človeka sú najdôležitejšie steroidné hormóny, ktoré sa naviažu na špecifické receptorové proteíny na povrchu buniek, čo vplýva na funkciu a metabolizmus   bunky


Druhou známou skupinou sú anabolické steroidy, čo sú umelo vytvorené mužské pohlavné hormóny využívané najmä športovcami


Kým prirodzené steroidy, najmä testosterón, sú súčasťou nášho organizmu a ich účinky sú pre človeka prospešné, užívanie syntetických steroidov zďaleka nemusí mať taký pozitívny vplyv. To platí najmä pre anabolické steroidy a steroidné hormóny, ku ktorým najčastejšie muži vzhliadajú ako k nejakým zázračným prostriedkom.


Steroidov je podľa typu a funkcie niekoľko. Tu sú tie najvýznamnejšie:


fytosteroly a ergosteroly, čo sú kategórie steroidov, ktoré majú prírodný charakter, nakoľko sa nachádzajú v rastlinách alebo hubách
kortikosteroidy, ktoré sa využívajú v medicíne a sú produkované v kôre nadobličiek, ovplyvňujú metabolizmus bielkovín a cukrov
anabolické steroidy, ktoré sú určené na výkonnosť, silu a rast svalovej hmoty
pohlavné steroidy, tzv. steroidné hormóny, ovplyvňujúce pohlavnú sústavu


Kortikosteroidy môžu mať v syntetickej podobe pozitívny vplyv, napríklad na liečbu alergie. Musia byť však indikované lekárom. Anabolické steroidy môžu telu pomôcť tiež len v prípade odborného vedenia lekára, ich laické a nekontrolované využitie so sebou nesie naopak nežiaduce účinky.


Pre mužov má najväčší význam testosterón, ktorý má účinky v týchto oblastiach:


vplýva pozitívne na plodnosť a činnosť prostaty
mužom pomáha zvýšiť ich sexuálnu aktivitu, najmä vplýva na libido a môže tiež podporiť lepšiu erekciu
vplýva na celkovú vitalitu, pocit energie a sily a pomáha na rast svalovej hmoty
je dôležitý aj pre emočnú stabilitu a psychickú vyrovnanosť
pomáha aj na pamäťové a kognitívne funkcieSTEROIDY PRE ŽENY

Aby som bol plne objektívny, musím pripomenúť, že steroidy neužívajú len muži, ale aj ženy. Platí to najmä v kulturistike, kde je potrebné budovanie svalovej hmoty. U žien sa však prejavujú aj negatívne účinky, najmä hrubnutie hlasu alebo aj nadmerné ochlpenie.


Vedľajšie účinky a problémy, ktoré môžu steroidy spôsobiťOkrem účinkov, ktoré muži od steroidov očakávajú a žiadajú, však treba rátať aj s vedľajšími a nežiaducimi účinkami. Ak budete užívať napríklad anabolické steroidy na silu a svaly, prípadne iné podobné syntetické steroidy za účelom zvýšenia sily a to vrátane tej sexuálnej, musíte s výskytom viacerých problémov bohužiaľ počítať.


O čo konkrétne ide? Najmä o vplyvy v týchto oblastiach:


Kardiovaskulárny systém: Prvou skupinou vedľajších účinkov sú účinky týkajúce sa srdca a ciev. Muži užívajúci steroidy majú napríklad vyššie riziko zvýšeného krvného tlaku a taktiež vyššie riziko výskytu infarktu myokardu.


Hormonálny systém: U mužov užívajúcich anabolické steroidy sa môžu vo zvýšenom prípade vyskytnúť problémy s hormonálnou hladinou estrogénu. Výsledkom môže byť stav zvaný gynekomastia, ktorý je charakteristický zvýšením estrogénov a následkom toho je vyššia tvorba prsného tkaniva ženského typu.


Koža a vlasy: Ďalšou oblasťou, kde môžu steroidy pôsobiť, je pokožka. Užívanie steroidov zvyšuje výskyt akné a výskyt rôznych porúch na pokožke, najmä strií a iných podobných kožných ochorení. Môže sa tiež vyskytnúť vypadávanie vlasov a postupne aj plešatosť.


Psychika a mentálne zdravie: Dlhodobé užívanie steroidov má vplyv aj na psychiku. U mužov sa prejavuje vyššia emočná labilita, rôzne výkyvy nálad, agresia a tiež úzkosti. Vplyv na chovanie môže byť rôzne intenzívny, podľa toho sú aj psychotické príznaky.


Pohybová sústava: Steroidy ovplyvňujú negatívne aj pohybovú sústavu a jej funkčnosť, hoci sú určené práve na jej posilnenie. Vyskytnúť sa môžu napríklad svalové kŕče, negatívny je aj vplyv na kosti a rast chrupavkovitého tkaniva.


Pohlavná sústava: Podobná situácia je aj v prípade vplyvov na pohlavnú sústavu. Hoci mnoho mužov užíva steroidy práve kvôli zlepšeniu výkonnosti v posteli, opak je pravdou. Môže prísť k negatívnemu vplyvu na prostatu, zmenšeniu semenníkov a dokonca môže prísť k zníženiu prirodzenej stimulácie testosterónu v tele.


Vylučovacia sústava: Vedľajšie a negatívne účinky v prípade užívania steroidov sa môžu objaviť aj u vylučovacej sústavy. Môže prísť k poškodeniu správnej funkcie obličiek a rovnako tak k problémom s pečeňou.


Ostatné: Dlhodobé užívanie steroidov má negatívne vplyvy aj na obranyschopnosť organizmu, najmä na zníženie prirodzenej imunity. Môže prísť tiež k vyššiemu riziku rozvoja chorôb podmienených dedičnou a genetickou dispozíciou.Ako na zvýšenie testosterónu prirodzene


Chcete zvýšiť hladinu testosterónu bezpečne? V takom prípade musíte uprednostniť čo najviac prirodzené spôsoby. Mne osobne sa osvedčila kombinácia viacerých režimových opatrení, zmien v životospráve a životnom štýle a k tomu podporné prípravky. Nehovorím však o žiadnych syntetických steroidoch, ale o prírodných prípravkoch.


Poďme si ale pekne v poradí predstaviť všetky možnosti:


Jedálniček


Prvou a zrejme najjednoduchšou vecou, ktorou môžete spraviť pre prirodzené zvýšenie testosterónu, je zmena toho, čo jete a pijete. Vyhýbajte sa veľkému množstvu rafinovaného cukru aj nízkotučným potravinám, naopak, doprajte si jedlá s obsahom zdravých nasýtených tukov. Alkohol vylúčte úplne, kofeín konzumujte s mierou.

Snažte sa jesť vajcia, hovädzie mäso, zeleninu, mandle a para orechy, jedlo pripravujte na olivovom alebo extra panenskom kokosovom oleji. Pite čo najviac čistej vody, prípadne vody s citrónom. Dopriať si môžete aj niektoré druhy korenín, napríklad zázvor je skvelý stimulant testosterónu, chilli zas povzbudzuje potenciu celkovo.


Životný štýl, stres a oddych


Nielen to, ako sa stravujete, ale aj to, ako žijete, má veľký vplyv na tvorbu testosterónu v tele. Ak sa dá, upravte životný štýl tak, aby ste si dopriali nielen fyzickú či pracovnú záťaž, ale aj odpočinok. Dôležitý je dostatok spánku, aspoň 7 až 8 hodín, ideálne pre vás je, ak je spánkový režim stabilný.

Treba tiež pozerať na režim počas dňa. Samozrejmosťou by malo byť čo najväčšie vyhýbanie sa stresu a psychicky náročným situáciám. Robte si počas dňa v práci menšie prestávky, kedy nebudete nič robiť a na nič sa nebudete musieť sústrediť. Myslíte si, že je to nezmysel? Štatistiky hovoria jasnou rečou!


Otužovanie a dostatok slnka


Ak chcete stimulovať testosterón vo svojom tele, odporúčam aj otužovanie. Mne sa najlepšie osvedčilo sprchovanie sa v studenej vode, teplotu samozrejme nechám na vás. Pre semenníky je totiž ochladenie impulzom na zvýšenie tvorby testosterónu a práve preto ich môže studená sprcha poriadne prebudiť.

Okrem toho má výborný vplyv na tvorbu hormónov aj vitamín D, ktorý sa dá získať zo slnka. Pokiaľ sa dá, využite slnečné dni a skúste vyjsť von tak, aby ste sa aspoň trocha opálili. Stačí napríklad 20 minút denne, samozrejme tak, aby ste sa nevystavovali slnečným lúčom v lete vtedy, kedy škodia najviac.


Pravidelný sex a intenzívny pohyb


Nie, nie je to žiadna povera, pravidelný pohlavný styk môže u mužov naozaj stimulovať tvorbu testosterónu a to aj vo vyššom veku. Je to niečo ako začarovaný kruh, lebo viac sexu znamená viac testosterónu a viac testosterónu znamená viac sexu. Navyše, ide o jeden z tých príjemnejších spôsobov zvýšenia tohto hormónu.

Druhým spôsobom je dopriať si pravidelný pohyb. Nemalo by ale ísť o dlhodobé cvičenie, skôr o intenzívny typ pohybu, ktorý trvá kratšiu dobu. Odporúča sa cvičiť 40 až 60 minút s čo najvyššou frekvenciou, takže ideálne sú šprinty, kruhový tréning alebo fitness cvičenia zamerané na budovanie výbušnosti.


Hormonálna liečba


V prípade, že je za nedostatkom testosterónu v tele nejaká patologická príčina, je potrebná liečba. Ide o hormonálnu liečbu vo forme buď liekov na predpis alebo vo forme injekčnej liečby podávanej intravenózne. Cieľom liečby je jednak nahradenie chýbajúceho testosterónu a jednak podpora tvorby toho prirodzeného.

Hormonálna liečba je však určená len pre špecifické prípady a len vtedy, ak je testosterónu v tele akútny a hlboký nedostatok. Ide teda o prípady mužov vo vyššom veku alebo o prípady, kedy vplyvom nedostatočného vývoja nedochádza počas dospievania k tvorbe testosterónu v semenníkoch.SKÚSTE VIAC MOŽNOSTÍ NARAZ

Viacero vyššie popísaných možností na prirodzenú podporu testosterónu sa dá navzájom kombinovať. Pokiaľ nejde teda o odbornú hormonálnu liečbu, ktorá už spadá medzi lekárom indikovanú terapiu, môžete skúsiť skoro všetky ostatné možnosti súčasne. Podľa mojich skúseností tým zlepšíte ich účinnosť a urýchlite pozitívne zmeny.


Najčastejšie otázky o steroidoch a testosteróne


Téma steroidov a ich vplyvu na libido či testosterón je natoľko zaujímavá, že som našiel veľké množstvo podnetov a otázok z tejto oblasti. Prešiel som teda viaceré internetové fóra a diskusie, aby som zistil, čo z praktického hľadiska mužov najviac zaujíma. Najčastejšie kladené otázky teraz zodpoviem práve na tomto mieste:


Ako sa prejavuje nedostatok testosterónu v tele?


Nízka hladina testosterónu sa prejavuje u muža celkovým nedostatkom energie, absenciou vitality, pocitom slabosti a najmä nedostatkom fyzickej sily. V oblasti sexuálneho života je badateľný nízky sexuálny apetít, ale napríklad aj problémy so stoporením a erekciou.


Čo všetko ovplyvňuje pokles testosterónu?


V prvom rade je to vek, čo najprirodzenejší faktor vplývajúci na zníženie hladiny testosterónu v tele. Od 30. roku života sa začína postupne znižovať jeho prirodzená produkcia, čo vedie k hľadaniu alternatív. Ďalšími faktormi sú životospráva a neskôr aj rôzne vážnejšie ochorenia.


Môžem užívať prírodné stimulanty testosterónu a ak áno, ako dlho?


Áno, v prípade prírodných stimulantov je možné bezpečné užívanie a to dlhodobo. Odhadnúť konkrétne číslo vyjadrujúce napríklad počet dní, týždňov alebo mesiacov si netrúfam, vždy záleží na danom prípravku. Ja som takéto produkty ale užíval 3 až 6 mesiacov, podľa značky.


Môže užívanie syntetických steroidov poškodiť zdravie?


Áno, dokonca sa o kulturistoch, ktorí vo veľkom užívajú anabolické steroidy, hovorí ako o tých, čo si ničia zdravie. Okrem vyššie spomínaných nežiaducich účinkov je hlavným negatívom celkovo zlý vplyv na hormonálnu hladinu a stav energetických zásob tela. Platí zlatá pravda všetko treba robiť s mierou.


Majú steroidy aj nejaké pozitíva?

Užívanie môže pomôcť športovcom dosiahnuť viac sily a svalov rýchlejšie, pričom znižuje aj čas potrebný na regeneráciu tela po cvičení. Okrem toho znižujú podiel telesného tuku.


Upresniť vyhľadávanie

Top produkty

T-PHARMAX UNDE MEGA CAPS 90TAB 150MG/TAB
BALKAN PHARMACEUTICALS DANABOL 100TAB - 10MG/TAB
ARENIS MEDICO CLENBUTEBOL 50 TAB - 40MCG/TAB
ARENIS MEDICO RIPPED 150MG/ML

ARENIS MEDICO RIPPED 150MG/ML

..

94,00€ 98,00€

T-PHARMAX SIBUTRAMINE 100 TAB - 25MG/TAB
BALKAN PHARMACEUTICALS OXANDROLON 100 TAB - 10MG/TAB
LEGIT LIFT SUSTANON 10ML - 300MG/ML
ARENIS MEDICO NANDRODEK 10ML - 250MG/ML